Pogaduszki dla każdego :)

Miejsce, gdzie każdy znajdzie kącik dla siebie :)

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 22-07-2016 22:30:20

tamira
Starsza Wiedźma
Skąd: z Moderatorni
Dołączył: 16-07-2016
Liczba postów: 2,231
Windows 7Firefox 47.0

Smakowite kąski historii...

"Katarzyna Wielka. Gra o władzę"-Ewa Stachniak



Portret jednej z najbardziej bezwzględnych kobiet w historii
Młodziutka, na pozór niewinna księżniczka Katarzyna przybywa na życzenie carycy Elżbiety do Pałacu Zimowego. Zostaje przedstawiona jako kandydatka na żonę Piotra - następcy rosyjskiego tronu. Wybór ten zdecydowanie nie wszystkim przypada do gustu.
Aby przetrwać, musi przyswoić sobie reguły pałacowej gry i pamiętać o jednym: wszyscy oszukują.

Katarzyna Wielka to napisana z ogromnym rozmachem powieść, która pozwala zajrzeć, niczym przez dziurkę od klucza, do komnat i alków Pałacu Zimowego, by odkryć historię przemiany i dochodzenia do władzy jednej z najśmielszych/ najbardziej bezwzględnych kobiet w historii.

źródło opisu: www.znak.com.pl


                     352x500.jpg


Od siebie dodam, że książkę czyta się wyjątkowo zachłannie, z dużą dozą przyjemności, a to za sprawą lekkiego pióra autorki i ciekawie prowadzonych wątków.
Polecam!


A we mnie samym wilki są dwa. Oblicze dobra,oblicze zła. Walczą ze sobą nieustannie, wygrywa ten, którego karmię...


00000_%25C5%2591szi+d%25C3%25ADsz_2.png

Offline

#2 09-08-2016 20:54:11

tamira
Starsza Wiedźma
Skąd: z Moderatorni
Dołączył: 16-07-2016
Liczba postów: 2,231
Windows 7Firefox 47.0

Odp: Smakowite kąski historii...

Bajki, które zdarzyły się naprawdę Anna Moczulska

Chcecie bajki? Oto bajka... A nawet cała antologia bajek. O Śpiących Królewnach - w tych rolach trzy siostry Jagiellonki; o Kopciuszkach - Elżbiecie Rakuszance, Katarzynie I, Annie Leonowens i Zofii Chotek; o Księżniczkach na ziarnku grochu - Jane Grey, Teresie Kunegundzie Sobieskiej, Karolinie Matyldzie Hanowerskiej, Elizie Radziwiłłównie i Stefanii Kotyldzie Koburg. Są też trzy Królewny Śnieżki - Halszka z Ostroga, Barbara Radziwiłłówna (a tak naprawdę główna opowieść krąży wokół Bony Sforzy) oraz Elżbieta Bawarska. I do tego dorzućmy jeszcze kilka scenariuszy Pięknej i Bestii, w których role wcielili się Klara Zach i Kazimierz Wielki, Joanna Szalona i Filip Piękny,Maria I Tudor i jej rodzina, Sydonia von Borck i Ernest Ludwik Piękny, a na koniec Joanna Grudzińska i Konstanty Pawłowicz Romanow.Na pewno kilka z wymienionych nazwisk gdzieś wam się obiło o uszy, ale teraz macie jedyną i niepowtarzalna okazję, by zapoznać się z ich losami w dość nietypowy sposób.
Anna Moczulska opisuje historie kobiet, w których życiu bajkowe scenariusze wydarzyły się naprawdę. Niektóre z nich, niczym Śnieżki, musiały stawić czoła Złym Macochom. Losy innych, jak u Kopciuszka, odmieniły się nagle jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki. A jeszcze inne, niby Śpiące Królewny, późno obudziły się do życia i królowania.
O historii można opowiadać na różne sposoby, wpisanie faktów w ramy bajek (życie wszakże jest dla niektórych bajką, choć nie zawsze ze szczęśliwym zakończeniem) jest ciekawym eksperymentem. To taka Historia w wersji light, godna polecenia nie tylko dla miłośników bajek.



T002795.jpg


A we mnie samym wilki są dwa. Oblicze dobra,oblicze zła. Walczą ze sobą nieustannie, wygrywa ten, którego karmię...


00000_%25C5%2591szi+d%25C3%25ADsz_2.png

Offline

#3 08-10-2016 21:10:36

tamira
Starsza Wiedźma
Skąd: z Moderatorni
Dołączył: 16-07-2016
Liczba postów: 2,231
Windows 7Firefox 49.0

Odp: Smakowite kąski historii...

Zapiski oficera Armii Czerwonej Sergiusz Piasecki


Groteska, czarny humor i absurd wyłaniają się z każdej strony "Zapisków oficera Armii Czerwonej". Jest i śmieszno, i straszno, gdyż świat widziany oczyma prymitywnego czerwonoarmisty raz bawi, raz zatrważa, z przewagą tego drugiego.
W jego zachowaniach i sposobie postrzegania świata odnaleźć można wszystkie przerażające cechy stalinowskiej indoktrynacji i tzw. radzieckiego człowieka.
Sposób obrazowania jest  ostry, dosadny, często wulgarny, ale idealnie pasuje do osobowości tytułowego bohatera, który potrafi się odnaleźć w każdej sytuacji politycznej - raz sprzyja Stalinowi, raz Hitlerowi, w zależności od układu sił militarnych.
Niczym typowy homo sovieticus dostosowuje się do każdej zmiany, byle ocalić własną skórę, nie wychylać się i nie narażać.


184730-352x500.jpg


A we mnie samym wilki są dwa. Oblicze dobra,oblicze zła. Walczą ze sobą nieustannie, wygrywa ten, którego karmię...


00000_%25C5%2591szi+d%25C3%25ADsz_2.png

Offline

#4 14-05-2017 10:56:37

tamira
Starsza Wiedźma
Skąd: z Moderatorni
Dołączył: 16-07-2016
Liczba postów: 2,231
Windows 7Firefox 53.0

Odp: Smakowite kąski historii...

Allison Pataki
Sisi. Cesarzowa mimo woli


"Cysorz to ma klawe życie...", tak kiedyś śpiewał Tadeusz Chyła, ale książki Allison Pataki o cesarzowej Austrii i królowej Węgier są tego absolutnym  zaprzeczeniem.
Nikomu, kto choć trochę interesuje się historią, zwłaszcza tą z wyższych sfer, nie jest chyba obca postać cesarzowej Elżbiety, małżonki Franciszka Józefa. Na pewno do popularyzacji tej niewątpliwie ciekawej postaci przyczyniły się również filmy o pięknej cesarzowej z Romy Schneider w roli głównej.
Życie, które z zewnątrz mogło wydawać się bajką, a było w rzeczywistości niezwykle samotną walką o wyjście ze złotej klatki i odzyskanie kontroli nad własnym losem.
Faktycznie początek historii Sissi jest jak z bajki o Kopciuszku. Oto mamy bawarską księżniczkę, żyjącą na skraju wielkiego świata, w sielskim zameczku w Possenhofen. Nagle przeżywa wielką i romantyczną miłość, o jakiej zawsze marzyła. Jednak dalsze jej losy nie są wcale takie kolorowe. Sissi musiała diametralnie zmienić swoje życie i przyzwyczajenia. Miał ją oglądać cały świat, więc musiała nauczyć się nienagannych manier. O beztroskim życiu, jakie wiodła w dzieciństwie nie było już mowy.
Choć Elżbieta Bawarska nigdy nie miała wielkiego wpływu na politykę prowadzoną przez swego małżonka, a jej postać nie wpłynęła znacząco na dzieje historii Europy, to właśnie ta kobieta stała się swoistego rodzaju ikoną. Życie napisało dla niej niezwykły scenariusz, w którym znalazło się miejsce zarówno na baśniową historię miłosną, jak i na ból, rozpacz oraz całą masę problemów osobistych. Fascynujące życie tej niezwykłej kobiety stało się źródłem inspiracji między innymi dla Allison Pataki, która w swej powieści historycznej „Sisi. Cesarzowa mimo woli” przybliża czytelnikom romantyczną historię miłości Elżbiety i cesarza Austrii.



Sisi. Samowolna cesarzowa - kontynuacja losów cesarzowej.


Elżbieta i Franciszek Józef są małżeństwem od 15 lat. Nie łączy ich już tak silne uczucie, jakie ich do siebie przyciągnęło, jednak nadal zachowują pozory. Ich miłość jednak została zniszczona przez wiele różnych czynników, a przede wszystkim przez wtrącanie się arcyksiężnej Zofii, matki Franciszka, we wszystkie sprawy polityczne, jak również małżeńskie oraz przez niewierność męża. Sisi nie jest już bujającą w obłokach młodą dziewczyną, której z łatwością odebrano możliwość wychowania dzieci. Teraz jest stanowczą kobietą, która nie boi się łamać zasad oraz matką, która potrafi walczyć o dobro swoich pociech. Coraz pewniej panuje na dworze i ma nad nim coraz większą kontrolę, przez co zyskuje sojuszników, ale również i wielu wrogów.
Elżbieta Bawarska nadal stanowi wielką zagadkę, mimo że tyle lat minęło od jej śmierci. Niektórzy twierdzą, że była postacią tragiczną, bo spotkało ją wiele przeciwności losu, zwłaszcza odebranie jej dzieci przez arcyksiężnę Zofię. Twarda etykieta dworska czasem była nie przezwyciężenia dla delikatnej dziewczyny i wiele zasad bardzo ją denerwowało i doprowadzało do złego samopoczucia, a nawet depresji. Jednak w momencie, gdy zdobyła większe panowanie na dworze unowocześniła przestarzałe habsburskie zasady wprowadzając więcej swobody, której nauczyła się w trakcie wielu zagranicznych podróży. Inni uważają, że za szybko się poddała w walce o uczestniczenie w wychowaniu małej Zofii, Gizeli i Rudolfa. Zarzucają jej narcyzm, kapryśność, emocjonalność. Wydaje mi się, że Alison Pataki stanęła po środku tych dwóch stanowisk.
Postać Sisi wykreowana przez Pataki to niesamowicie rzeczywista, wielowymiarowa bohaterka. Cesarzowa z kart powieści jest kobietą kontrowersyjną i niełatwą do osądzenia. Z jednej strony to niezrozumiana przez innych, osamotniona, atakowana przez prasę żona władcy Austrii. Z drugiej mocno samolubna kobieta, która nie umie sprostać roli, którą przyjęła na siebie wychodząc za Franciszka Józefa.
Allison Pataki, autorka obydwu powieści dokonała rzetelnego rozeznania historycznego i ukazała w swojej książce szczegółowy portret żony władcy Austro-Węgier, Elżbiety Bawarskiej. Uwielbiana i zarazem nienawidzona przez poddanych, na stałe zapisała się w europejskiej historii.


415943-352x500.jpg


519194-352x500.jpg


A we mnie samym wilki są dwa. Oblicze dobra,oblicze zła. Walczą ze sobą nieustannie, wygrywa ten, którego karmię...


00000_%25C5%2591szi+d%25C3%25ADsz_2.png

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
hell-rpg-forum - xprojectblock - batteam - polskiezycierpg - virtuallife