Pogaduszki dla każdego :)

Miejsce, gdzie każdy znajdzie kącik dla siebie :)

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 17-07-2016 20:26:05

tamira
Starsza Wiedźma
Skąd: z Moderatorni
Dołączył: 16-07-2016
Liczba postów: 2,231
Windows 7Firefox 47.0

Biografie, wywiady, pamiętniki, reportaże...

Niedawno przeczytałam wywiad-rzekę autorstwa Marcina Mastalerza z Piotrem Fronczewskim wydaną pod wiele mówiącym tytułem „Ja, Fronczewski”.
Któż nie zna pana Piotrusia i jego głosu? Pamiętnego Pana Kleksa, Szpicbródkę, Jacka Kwiatkowskiego z „Rodziny zastępczej” czy Franka Kimono?
Aktor wyczynowiec, który zagrał w swoim życiu kilkaset ról, w każdą wkładając całe swoje mistrzostwo. Aktor, który czytając książki o Harrym Potterze, ożywił je lepiej niż hollywoodzkie filmy. Ale to przede wszystkim ciepły, skromny człowiek, patrzący na swoje dokonania z dystansem i przymrużeniem oka.
„Ja, Fronczewski” to bardzo osobista opowieść o dzieciństwie na gruzach zburzonej Warszawy, niezwykłej relacji ze 103-letnią mamą, o rodzinie, przyjaciołach, traumach młodości, miłości do motocykli, debiucie scenicznym w wieku 11 lat i doświadczeniu starości na scenie oraz poza nią. Ta rozmowa to pasjonująca wycieczka przez najciekawsze momenty historii polskiego kina i teatru ostatniego półwiecza, obfitująca w nieoczekiwane zwroty akcji.
Tytuł jest odniesieniem do sztuki teatralnej „Ja, Feuerbach” Tankred’a Dorst’a, w której główną rolę  przejmująco kreuje Piotr Fronczewski.
Gorąco polecam zarówno książkę, jak i sztukę!



T002708.jpg


A we mnie samym wilki są dwa. Oblicze dobra,oblicze zła. Walczą ze sobą nieustannie, wygrywa ten, którego karmię...


00000_%25C5%2591szi+d%25C3%25ADsz_2.png

Offline

#2 03-08-2016 19:55:01

tamira
Starsza Wiedźma
Skąd: z Moderatorni
Dołączył: 16-07-2016
Liczba postów: 2,231
Windows 7Firefox 47.0

Odp: Biografie, wywiady, pamiętniki, reportaże...

ZAKONNICE ODCHODZĄ PO CICHU Marta Abramowicz

Habit już uszyty. Za dwa miesiące siostra Joanna uroczyście otrzyma go z rąk Mistrzyni. Ale teraz jest noc i siostra Joanna myśli tylko o tym, czy wszyscy zasnęli. Jest po komplecie, światła zgaszone. Nie wolno opuścić łóżka, nie wolno się odezwać. Siostra Joanna łamie reguły zakonne i wymyka się z pokoju. Przebiega pod ścianą, po schodach w górę, do biblioteki. Drzwi skrzypią. Trzeba uważać. Między regałami czeka już siostra Magdalena...

Byłe zakonnice nikomu nie opowiadają o swoim życiu. Nie występują w telewizji. Powiedzieć złe słowo na zakon, to stanąć samotnie przeciw Kościołowi. Nie mówią znajomym ani rodzinie, bo ludzie nic nie rozumieją. Dla ludzi świat jest prosty: odeszła, bo na pewno w jakimś księdzu się zakochała. W ciążę z biskupem zaszła. Jak one tam bez chłopa wytrzymują? Chyba w czystości nie żyją?


446270-352x500.jpg


Byłe zakonnice nie mogą uwierzyć: o czym oni mówią?
Jaki biskup? W zakonie walczy się o przetrwanie.
Jaki ksiądz? Tam szuka się dawno zgubionego sensu.
Jak wytłumaczyć, że chodzi o coś zupełnie innego?

W książce znajdziecie odpowiedzi.
źródło: lubimyczytac.pl


Od siebie dodam, że w pierwszej chwili książka nieco mnie rozczarowała delikatną formą podanych treści. Spodziewałam więcej kontrowersji, habitowych "smaczków" takich, jak chociażby w książkach Jana Grzegorczyka. Tym niemniej "Zakonnice.." naruszają pewne tabu życia za kratą, kościelno-zakonnego feudalizmu, żeby nie rzec - niewolnictwa.
Na pewno książka warta przeczytania!


A we mnie samym wilki są dwa. Oblicze dobra,oblicze zła. Walczą ze sobą nieustannie, wygrywa ten, którego karmię...


00000_%25C5%2591szi+d%25C3%25ADsz_2.png

Offline

#3 16-10-2016 14:34:20

tamira
Starsza Wiedźma
Skąd: z Moderatorni
Dołączył: 16-07-2016
Liczba postów: 2,231
Windows 7Firefox 49.0

Odp: Biografie, wywiady, pamiętniki, reportaże...

Dzisiaj skończyłam czytać "Nienachalną z urody" Marii Czubaszek i powiem wam, że dawno nie czytało mi się tak szybko i tak fajnie. Pomijając już mieszane uczucia jakie od zawsze wzbudzała we mnie pani Maria, to styl w jakim napisana jest ta książka powoduje, że połyka się ją jednym tchem. A forma warta treści!
Czubaszek w "Nienachalnej" mówi wprost to, o czym każdy z nas po cichu myśli, ale boi się powiedzieć głośno. Przy okazji zdradza swoje sekrety i chyba po raz pierwszy mówi o sobie tak szczerze. I tak dużo.
Pozornie jest to opowieść o niej samej,  ale tylko pozornie, bo tak naprawdę, to ta książka jest lustrem w którym możemy zobaczyć także siebie i wszystkie nasze wady. Jednostkowe i narodowe, niestety też.



Nienachalna.z.urody.jpg


A we mnie samym wilki są dwa. Oblicze dobra,oblicze zła. Walczą ze sobą nieustannie, wygrywa ten, którego karmię...


00000_%25C5%2591szi+d%25C3%25ADsz_2.png

Offline

#4 16-10-2016 15:46:33

malinka61
Dobry Duszek Forum
Dołączył: 17-07-2016
Liczba postów: 2,140
Windows 7Chrome 53.0.2785.143

Odp: Biografie, wywiady, pamiętniki, reportaże...

Małgosiu , Czubaszek to była ciekawa  kobieta , bardzo lubiłam słuchać  w radio jej felietonów , no i na wizji ją oglądać  , trafnie umiała wszystko nazwać , nie wszyscy ją lubili  [dblpt](


Zło, które ci wyrządzono , zmieniaj w sobie na dobro

Offline

#5 17-02-2017 07:55:57

tamira
Starsza Wiedźma
Skąd: z Moderatorni
Dołączył: 16-07-2016
Liczba postów: 2,231
Windows 7Firefox 51.0

Odp: Biografie, wywiady, pamiętniki, reportaże...

Krzysztofa Daukszewicza nikomu przedstawiać nie trzeba.. [sred])
Polecam jego zbiór felietonów pod jakże znaczącym tytułem: Prosto z ambony



543074-352x500.jpg



Książka cechuje się prostotą, zrozumiałym językiem, swobodą i nietuzinkowym stylem. Na próżno tutaj szukać satyry politycznej, choć jej echo gdzieniegdzie może wybrzmieć. Tematem nadrzędnym jest las do którego prowadzą nie tylko felietony, ale i ilustracje, aczkolwiek sama treść związana jest raczej z życiem – po prostu. W książce nie brakuje ciekawostek, anegdot czy scenek rodzinnych.
Świetna lektura na poprawę humoru:-)


A we mnie samym wilki są dwa. Oblicze dobra,oblicze zła. Walczą ze sobą nieustannie, wygrywa ten, którego karmię...


00000_%25C5%2591szi+d%25C3%25ADsz_2.png

Offline

#6 21-02-2017 23:17:44

tamira
Starsza Wiedźma
Skąd: z Moderatorni
Dołączył: 16-07-2016
Liczba postów: 2,231
Windows 7Firefox 51.0

Odp: Biografie, wywiady, pamiętniki, reportaże...

Nareszcie wolna Mahtob Mahmoody


Mahtob Mahmoody jest wesołą, rezolutną czterolatką. Dziewczynka wiedzie beztroskie dzieciństwo córki lekarza, wykształconego w Stanach Zjednoczonych Irańczyka.
Wszystko się kończy, gdy wizyta u rodziny w Teheranie przeradza się w półtoraroczną gehennę. Ukochany ojciec i mąż zmienia się w agresywnego i pełnego podejrzeń fanatyka, który za wszelką cenę chcę zatrzymać rodzinę w ogarniętym chaosem Iranie i nie powstrzyma się przed przemocą, uwięzieniem, a nawet morderstwem, by tego dokonać.
Betty Mahmoody, matka dziewczynki, podejmuje decyzję o ucieczce. I za nic nie zostawi małej Mahtob.
Nawet jeśli ta decyzja może je kosztować życie.
Oto prawdziwa relacja córki.

źródło: Wydawnictwo Znak

T004383.jpg

"Nareszcie wolna", to książka przede wszystkim o miłości, nienawiści, przebaczeniu i wierze nie tylko w Boga. Jak dla mnie trochę za duże w niej Pasalmów i religijnych odwołań, ale czyta się z dużym zainteresowaniem tym bardziej, że jest to nawiązanie do  napisanego przez matkę autorki bestselleru pt."Tylko razem z córką".


A we mnie samym wilki są dwa. Oblicze dobra,oblicze zła. Walczą ze sobą nieustannie, wygrywa ten, którego karmię...


00000_%25C5%2591szi+d%25C3%25ADsz_2.png

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
xprojectblock - rtl - hell-rpg-forum - wes - wilczazamiec